Instagram Keşfete Nasıl Düşülür ?

Instagram Keşfete Nasıl Düşülür ?

Instagram gönderimizin Instagram keşfet sayfasında yer alması içeriğimiz üzerinden daha fazla takipçi ve beğeni elde etmemiz anlamına geliyor. Instagram keşfet sayfasına düşmek algoritmik planlamalarla gayette mümkündür.Tabi bunun için uymamız gereken kriterler mevcut. Peki Instagram keşfet sayfasına düşmek için neler yapabilirz birlikte göz atalım.

 

Öncelikle Instagram Keşfet Sayfası Nedir ?

 

Instagram Keşfet sayfası, profilin Instagram üzerindeki hareketlerine göre takip ettiğiniz kişiler ve beğendiğiniz gönderiler gibi kullanım alışkanlığına bağlı davranışlar sonrasında her kullanıcı için özel olarak hazırlanmış fotoğraflar, videolar, hikayeler ve alışveriş gönderileri gibi içeriklerin bir arada toplandığı özel bir sayfadır.

Daha kısa açıklamayla takip etmek isteyebileceğiniz hesaplar, beğenmek isteyebileceğiniz gönderiler ve satın almak isteyebileceğiniz ürünlerden oluşan sonsuz kaydırılabilir sayfadır.

Instagram kullanıcılarının yarısından fazlası her ay mutlaka ınstagram Keşfet sayfasını ziyaret ediyor. Peki özet akışı insanlara tam olarak ne gösteriyor. Buna, aşağıdaki kriterleri değerlendiren Instagram algoritması karar veriyor.

  • Takip ettiğiniz kişilerin beğendiği gönderiler
  • Yüksek etkileşimli içerikler
  • Beğendiğiniz gönderiler
  • Takip ettiğiniz hesaplara benzer hesaplar

Instagram Keşfet Sayfasına Girmenizi Sağlayacak 7 Yöntem

 

Gönderilerinizi Takipçilerinizin Etkin Olduğu Zaman Diliminde Yayınlayın

 

Instagram algoritması keşfet sayfası içerisinde yeni gönderileri önceliklendirmektedir. Yeni gönderiler takipçilerinizin yayın akışında hızlı şekilde gösterilmeye başlamaktadır, anlık olarak gösterim-ilgi oranı gönderide ne kadar yüksek olursa o gönderinin keşfet sayfasına taşınmasıda bir o kadar kolay olmaktadır.

Kitlenizin hangi günler hangi saat aralıklarında daha aktif olduğunu tespit ederek gönderilerinizi o saat aralıklarında yayına alırsanız gönderinizin keşfete düşmesini sağlayacak önemli bir adım atmış olursunuz.

Keşfet Sayfasında Görüntülediğiniz Yüksek Performanslı İçeriklerden Fikir Edinin

 

Halihazırda sektörünüz ve hedef kitlenizle alakalı hesapları takip ediyorsanız, kendi keşfet sayfanız size bol bol fikir verecektir. Potansiyel kitlenizin neye ilgili duyduğunu rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

Analitik Verilerinizi Detaylıca Analiz Edin

 

Hangi gönderilerinizin daha fazla erişim elde ettiğini tespit etmek ve benzer gönderiler yaratmak keşfet sayfasında gönderilerinize yer edinmek için önemlidir.

Etkileşimin sadece beğeninden ibaret olduğunu unutmayın özellikle yorum sayısıda oldukça önemlidir. Gönderi açıklamalarında yoruma teşvik edici içerikler barındırmaya özen gösterin.

Görsel Açıdan İlgi Çekici Hikayeler Paylaşın

 

Sadece standart gönderiler değil Hikayeler’de keşfet sayfasında görüntülenmektedir. Yine hikaye görüntülenme-etkileşim oranının yüksek olması hikaye gönderisinin keşfet sayfasında görüntülenmesine olanak sağlayabilir.

IG TV Videoları Paylaşmayı Es Geçmeyin

 

Keşfet sayfasına girdiğiniz zaman standart olarak sağ üst köşe ve daha derinlere doğru IG TV videolarının sabit olarak keşfet sayfasında kendine yer bulduğunun farklına mutlaka varmışınızdır.

IG TV videolarının paylaşım oranı normal gönderilere ve hikaye gönderilerine oranla oldukça düşük ve sabit olarak keşfet sayfasında IG TV videoları yer alıyor,  o yüzden IG TV videolarını dönem dönem paylaşmak keşfete kolay bir şekilde düşmenize yardımcı olabilir.

Instagram Alışveriş Özelliğini Mutlaka Kullanın

 

Ürünler için ayrı bir keşfet sayfasının geldiğini mutlaka görmüşsünüzdür, o yüzden bir E-Ticaret sayfanız varsa mutlaka Instagram Alışveriş özelliğinden faydalanın.

Facebook Katalog üzerinden ürünlerinizi toplu olarak yükleyebilir ve Instagram sayfanıza tüm ürünleri pratik şekilde taşıyabilirsiniz. Hem bu şekilde gönderilerinize ürün etiketleme fırsatıda yakayalayabilirsiniz. Bu şekilde hem gönderilerinizin normal keşfet sayfasında yer almasını hem de ürünler için keşfet sayfasına ürünlerinizi taşıma şansı yakalayabilirsiniz.

Daha Pratik Yöntem Reklam Özelliğini Kullanabilirsiniz

 

Eğer kurumsal olarak hizmet veriyor ve keşfet sayfasında görüntülenmek istiyorsanız doğrudan keşfet reklam hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Bonus: TakipLand üzerinden satın alacağınız Instagram Takipçi, Instagram Beğeni ve Instagram İzlenme gibi hizmetler profilinizin etkileşim oranını yükseltmeye yardımcı olacaktır. Bu şekilde keşfet sayfasında gönderilerinizi doğal şekilde listeleme fırsatı yakalayabilirsiniz.